Do kogo należy inicjatywa w związku?

Przekonanie o tym, że inicjatywa w relacjach damsko-męskich należy do mężczyzny jest stare jak świat. Czy jednak zawsze tak być musi? W artykule przybliżę wam kiedy warto by to mężczyzna przejął inicjatywę a kiedy powinna zrobić to kobieta. Przekonacie się, że dzięki odpowiedniej proporcji związek może nabrać ciekawego kolorytu. 

Inicjatywa buduje męską atrakcyjność

Pierwszym powodem dla którego warto by mężczyzna podejmował inicjatywę w relacji z kobietą jest to, że inicjatywa jest cechą, która sprawia, że kobieta patrzy na faceta przez pryzmat atrakcyjności. Atrakcyjna kobieta dla faceta to taka, która jest ładna, zadbana. Tak jak na atrakcyjność kobiety patrzymy przez aspekt fizyczny tak dla kobiety atrakcyjny facet oznacza człowieka, który ma dobre cechy. 

Inicjatywa jest jedną z tych cech i z tym nie ma co się spierać ponieważ wynika to z procesów ewolucyjnych, które są głęboko w każdym z nas zakodowane. Tak właśnie silny mężczyzna z inicjatywą dawał kobiecie szansę na przetrwanie w brutalnym świecie. Nasz współczesny świat różni się od tego sprzed tysięcy czy nawet setek lat jednak geny mają swoje prawa. 

Kobieta potrzebuje męskiego wsparcia

Drugim powodem dla którego warto by to mężczyzna przejmował inicjatywę w związku jest fakt, że kobieta często czuje się niezdecydowana. W danej chwili chciałaby robić wiele rzeczy, co jest oczywiście niemożliwe. Nie wie w co się ubrać, nie jest pewna czy pójść do kina albo na koncert, czy też nie jest pewna co by zjadła w restauracji na randce. 

Nie znaczy to, że kobiety są takie niezdarne w życiu i zawsze to przejawiają. W codziennych sytuacjach raczej oczekują męskiego wsparcia. To na ile takie wsparcie jest potrzebne mężczyzna powinien się zorientować. Trudno sobie wyobrazić by facet miał podejmować wszystkie decyzje za kobietę i to w sposób niemal despotyczny łącznie z tym w co się ubierze lub co zje. Jednak gdy widzisz niezdecydowanie kobiety zamiast grymasić lepiej po prostu coś zasugerować np. w tym kochanie wyglądasz lepiej, ta potrawa posmakuje ci. 

 Inicjatywa kobiety

Jak więc widzisz facet przejmuje inicjatywę to znaczy, że prowadzi kobietę. Jeśli zdarza ci się często, że czekasz aż twoja kobieta coś zaproponuje to szybko to zmień zanim całkowicie straci tobą zainteresowanie i stracisz na atrakcyjności. Są jednak sytuacje kiedy od czasu do czasu to kobieta może przejąć inicjatywę. Taka postawa sprawi, że zaskoczysz swojego mężczyznę a element zaskoczenia sprawia, że człowiek doświadcza czegoś nowego. Chyba nie muszę już mówić, że ciągle jesteśmy głodni nowych wrażeń, nowych doświadczeń. Zaskoczenie jest bardzo dobrym sposobem na odrobinę świeżości w związku.

Jest wiele sposobów na to by zaskoczyć faceta. Możesz okazać zainteresowanie tym co on lubi. Możesz zaproponować zrobienie czegoś czego nigdy wcześniej nie robiliście. Możesz zaplanować wasz wspólny wyjazd i zrobić mu tym samym niespodziankę. Jest to ważne ponieważ jeśli tylko mężczyzna ma przejawiać inicjatywę a kobieta pozostawać jedynie bierną, to taki związek będzie kulał na skutek nierównowagi. 

Jeśli jedna osoba dużo daje od siebie a druga ciągle jest bierna, to z czasem następuje wypalenie i wyczerpanie, bo używanie inicjatywy wymaga sporo energii i poświęcenia. To dlatego warto byś i ty przejęła czasem kontrolę w związku. Faceci lubią pomysłowe kobiety, kobiety które nie są przewidywalne bo dzięki temu życie nie powszednieje. A co byś powiedziała na zainicjowanie łóżkowych igraszek? Dla mężczyzny to bardzo pobudzające gdy to kobieta chce seksu.

Czy lubisz już fanpage? Polub teraz

14 thoughts on “Do kogo należy inicjatywa w związku?

 1. Trochę przeczysz sobie. Najpierw piszesz że czasy kiedy to mężczyzna dominował są przeżytkiem, potem że to jednak facet generalnie powinien przejmować inicjatywę bo kobieta straci zainteresowanie nim, a potem że jednak kobieta też powinna mieć inicjatywę, bo w związku jest konieczna równowaga. Z tym ostatnim się zgodzę. Ale reszta nie do końca. Związek to coś więcej niż przyciąganie przez atrakcyjność.

  1. Dzięki za komentarz 🙂 Jednak nigdzie nie pisałem, że czasy męskiej dominacji to przeżytek. Raczej podkreśliłem pozytywny wymiar a nawet jeśli zachodziłaby tu gdzieś jakaś sprzeczność to czy i związek damsko-męski nie jest osadzony na jakiś sprzecznościach? Warto o tym pamiętać, że sprzeczności to także zabieg, który coś może naświetlić. Owszem, związek to coś więcej niż tylko przyciąganie przez atrakcyjność ale też moim celem nie było opisywanie całego spektrum możliwości w związku. Nie mniej jednak tak rozumiana atrakcyjność ma największe znaczenie podczas zawiązywania związku, w początkowym jego etapie. Potem faktycznie ten czynnik już nie jest aż tak istotny, co nie oznacza też, że nie ma żadnego wpływu na satysfakcję ze związku.

 2. “Kobieta potrzebuje męskiego wsparcia, bo czuje się niezdecydowana” – a co jeśli to facet ma wieczne wątpliwości i ma problem, żeby w ogóle życiowo “ruszyć z miejsca”? 🙂

  1. no to rzeczywiście jest to problem 🙂 Jeśli jest to stały, długi związek to jasne, że kobieta będzie wspierać ale też wiecznie robić tego nie będzie 🙂 Prędzej czy później zmęczy się tym…

 3. Lap dance zawsze podziała :))) W moim przekonaniu, w dobrym związaku jest zawsze równowaga pomiędzy “dawaniem” a “braniem” i zazwyczaj wychodzi to samo z siebie. Nie trzeba sie specjalnie spinać, po prostu to się dzieje. I tak, czasami same nie wiemy czego chcemy, ale Wy również macie czasem słabsze dni. Trzeba się wzajemnie wspierać, być uważnym i empatycznym. To własnie jest przepis na dobry związek – nie tylko romantyczny, ale każdy – nawet przyjaźń.

 4. Ciekawy tekst 🙂 według mnie inicjatywa leży po stronie obojga, ale myślę też, że jeśli parze na sobie naprawdę zależy to wszystko przychodzi naturalnie. Pozdrawiam serdecznie

 5. Całe żcyie borykam się z tymi stereotypami. Z jednej strony emancypantka, z drugiej oczekuję wiecznej atencji i inicjatyw ze strony mężczyzn. Na szczęście życie jest bezlitosne i nie raz pokazało mi, że jednak warto i trzeba brać stery w swoje ręce 😉

 6. Inicjatywa powinna należeć do faceta ale oczywiście są wyjątki. W historii świata mało było kobiet, które rządziły światem. Ale jak się przebiły to historia ich nie zapomni (Kleopatra, Katarzyna Wielka czy Margaret tatcher).
  Tomek ostatnio opublikował…terminale płatniczeMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge