Dużo mówi cię o zagadnieniu takim jak mowa ciała. Czy jest to temat przeceniany? A może właśnie ciągle nie doceniamy wszystkich aspektów jakie się tam kryją? Czy mową ciała wpływasz tylko na otoczenie? A może również na siebie?

Najpierw rozprawię się z mitem, który związany jest z mową ciała a który bardzo często jest przytaczany. Chodzi o to, że pewne badanie wykazało, że to, co mówimy ma zaledwie 7% znaczenia do interpretacji tego, co mówimy. Znaczną część w zrozumieniu komunikatu mają ton głosu 38% i mowa ciała 55%.

7% słów 38% ton głosu 55% mowa ciała to mit?

Z tego wynika, że mowa ciała jest bardzo ważnym środkiem komunikacji w którym nie ważne to, co się mówi, lecz to jak się mówi. Przy okazji zapomina się, że badanie dotyczyło zupełnie innej sytuacji. Badanie po prostu pokazało stosunek do jakieś sytuacji. I tak np. dla słowa zabarwionego negatywnie przedstawiany był uczestnikowi ton głosu taki jakby wyrażał tę emocję w pozytywny sposób. Z tej niespójności komunikatu okazało się, że rozmówca wierzy bardziej mowie ciała niż słowom, które zostały wypowiedziane.

Jak wykryć kłamstwo?

Dlatego tutaj mieszczą się np. klasyczne kłamstwa. Wyobraź sobie, że ktoś ci mówi, że cie bardzo lubi a jednocześnie zakrywa dłonią usta, pociera nos, spuszcza wzrok lub głowę czy przewraca oczami. Uwierzysz tym słowom? Jasne, że nie, bo większe znaczenie będzie miało dla ciebie to, co wyraża mowa ciała niż to, co wypowiedział rozmówca.

Z drugiej strony w innych interakcjach interpersonalnych ta procentowa zależność nie będzie miała już tak dużego znaczenia. Owszem, że interpretujemy odbiór przez pryzmat tych trzech składników (słowa, ton głosu, mowa ciała) co sami możemy namacalnie doświadczyć w codziennych sytuacjach korzystając z telefonów. Najuboższe w komunikat są sms-y. Chyba wszyscy doświadczyliśmy nieporozumień w ten sposób. Lepsze są rozmowy telefoniczne ale to dopiero spotkanie z drugim człowiekiem twarzą w twarz pozwala na całą gamę komunikacji.

Albo wyobraź sobie sytuację w której dwoje ludzi mówi identyczne słowa, ale zupełnie inaczej rezonują one w słuchaczach. Jasne, że zależne jest to również od tego jak te osoby są postrzegane przez odbiorców, ich autorytet itp. lecz niewątpliwie sposób w jaki powiedzieli te słowa i w jaki się prezentowali ma jednak znaczenie.

Czy zawsze wierzyć mowie ciała?

Dużo jest poradników, które pokazują szczegółowe niuanse zachowań, które mają rozszyfrować odbiorcę. I tak np. krzyżowanie nóg, rąk to postawa zamknięta. Przechylona głowa to zainteresowanie tym, co mówimy. Owszem, uważam, że to ważne wskazówki jednak daleki jestem od szczegółowej analizy każdego przypadku. Na poprawkę trzeba zawsze wziąć pod uwagę, że komuś może być po prostu zimno przez co krzyżuje ręce.

Dlatego zanim pochopnie zinterpretujesz czyjeś zachowanie to znajdź kilka sygnałów, które potwierdzą twoją hipotezę. Interpretuj w kontekście, bierz poprawkę na sytuację, warunki, zbieraj potwierdzenia i im więcej tym lepiej. Nie wyciągaj na podstawie jednego sygnału wielkich znaczeń.

Jak praktycznie wykorzystać mowę ciała

Jak czytać mowę ciałaZ powyższych akapitów mogłeś sobie nawet pomyśleć, że jestem sceptykiem mowy ciała. Nic bardziej mylnego. Przestrzegam przed szufladkowaniem i pochopnymi interpretacjami, ale to nie znaczy, że odradzam sztuki samej w sobie. Uważam, że wiedza o mowie ciała daje pewną przewagę i świadomość kreowania własnego życia. Odkąd zgłębiam temat, sporo się zmieniło w moim życiu.

Mową ciała możesz wpływać nie tylko na to jak jesteś odbierany przez otoczenie ale także jak ty sam siebie odbierasz w swoich własnych oczach. Dobitnie pokazałem to w artykule w którym omówiłem skuteczne sposoby na podniesienie nastroju.

Okazuje się, że przyjęcie odpowiedniej postawy ciała ma wpływ na to jakie myśli przychodzą do głowy. Jeśli jesteś zgarbiony, pochylony, zajmujesz swoim ciałem mniej przestrzeni, to twoje myśli idą bardziej w kierunku pesymistycznym. A teraz zrób prosty eksperyment. Tak jak siedzisz, wyprostuj się, ściągnij łopatki, wysuń klatkę piersiową do przodu (ale też bez przesady), podnieś głowę do góry (najlepiej tak by utworzyć kąt prosty między szyją a głową) a jeśli jesteś skulony to zajmij trochę więcej miejsca w przestrzeni i od razu powinieneś poczuć się lepiej.

Widzisz, nasz mózg pełni bardzo ważną rolę i z pewnością wiesz, że jest organem decyzyjnym dlatego zanim poruszysz np. ręką, to najpierw musi pojawić się impuls w głowie. Jest tutaj coś jednak znacznie więcej. Nie tylko mózg wysyła informacje do konkretnego organu ale jednocześnie odbiera informacje, które dostarczają organy. Oznacza to, że zachodzi tutaj coś w rodzaju feedbacku, informacji zwrotnej dlatego przyjmując postawę ciała jako pewną siebie, zdecydowaną, to wywieramy tym samym wpływ na nasz mózg. A jeśli mózg dostaje informację od ciała, które przyjęło pozycję pewnej siebie osoby, to takie myśli zaczną się pojawiać. Jest to proste i skuteczne.

Inną ciekawostką w mowie ciała jest fakt raportu, odzwierciedlenia. Okazuje się, że osoby, które są w doskonałym kontakcie ze sobą odzwierciedlają postawę partnera. Dlatego jeśli krzyżujesz nogi i twój rozmówca też skrzyżuje nogi, to tak naprawdę jest to dobry znak. Oznacza to, że rozmówca się do ciebie dopasował, co sprawia, że jesteście ze sobą w dobrym kontakcie. Im dopasowanie jest ściślejsze tym lepszy kontakt między wami.

Takie dopasowanie zachodzi podświadomie dlatego osoby, którym dobrze ze sobą skrzyżują tak samo np. nogi mimo tego, że nie widzą się nawzajem bo siedzą przy biurkach. Wiedząc o tym możesz świadomie wywołać ten efekt po prostu naśladując swojego partnera. Co więcej dopasowanie także może zachodzić na poziomie słów gdy odkryjesz słowa, która mają szczególne znaczenie dla twojego rozmówcy.

A jeśli widzisz, że ktoś przyjmuje negatywną wobec ciebie postawę ciała, to co możesz zrobić by ta osoba zmieniła ten stan? Po prostu wybiją ją z tego stanu. Np. jeśli ktoś już krzyżuje te ręce, to poproś by coś ta osoba ci podała albo potrzymała. W ten sposób będzie musiała zmienić swoją postawę a wtedy szansa na dobry kontakt wzrośnie.

A czy ty wykorzystujesz w codziennej interakcji wiedzę w mowie ciała?

Czy lubisz już fanpage? Polub teraz