Dzisiejszy wpis będzie o tym jak znaleźć swoje mocne strony dzięki czemu otrzymasz narzędzia w tym testy psychologiczne do budowania większej pewności siebie, poczucia własnej wartości. Znając mocne i słabe strony osobowości będziesz mógł bardziej świadomie je rozwijać i nad nimi pracować. Zapraszam do lektury.

Testy psychologiczne

Pierwszym krokiem do poznania siebie, który ci zaproponuje, to zaangażowanie się w wykonanie profesjonalnych testów psychologicznych. Jedni zarzucają testom, że nie badają indywidualności osoby a z drugiej strony takie testy pozwalają odkryć charakterystyczne cechy, którą pomagają uświadomić swoją niepowtarzalność i indywidualność. Wiele o sobie można się z nich dowiedzieć dlatego uważam, że są niezastąpionym elementem poznawania siebie. Zacznij od nich. To najlepszy sposób szczególnie wtedy gdy trudno określić ci swoje mocne strony.

Testy psychologiczne będą także przydatne wtedy gdy chcesz określić np. mocne strony pracownika, dziecka czy kogokolwiek innego. Mają więc szerokie zastosowanie. W tym artykule skupimy się jednak pod kątem znajdowania własnych mocnych i słabych stron.

Test psychologiczny enneagram

Pierwszym testem, który ci zaproponuje jest Enneagram, który charakteryzuje dziewięć typów osobowości pod względem rozwiązywania problemów, motywów działania czy obaw.

Test wykonasz tutaj

http://enneagram.pl/

Wyniki również znajdziesz na powyższej stronie a jako dodatek do wyników odwiedź ten film na youtube

Opiszę ten test na moim przykładzie. Z mojego testu wyszło, że jestem dziewiątką, czyli rozjemcą. Cechą charakterystyczną tego typu osobowości jest chęć pomagania innym i pragnienie jedności z ludźmi i światem. Mogłem dowiedzieć się o sobie, co bardzo mnie ucieszyło, że umiem dostrzegać wiele stron tego samego problemu oraz mam większą tolerancję wobec akceptacji zachowania innych, nie oceniając ich.

Test psychologiczny MBTI

MBTI jest testem, który bada preferencje w 4 obszarach dzięki czemu uzyskujemy wiedzę o swoich zachowaniach w różnych sytuacjach. Jest mnóstwo stron, które szczegółowo omawiają to zagadnienie dlatego tutaj jedynie wymienię badane obszary w zakresie:

Ekstrawersja [E] – Introwersja [I]

Poznanie [S] – intuicja [N]

Myślenie [T] – odczuwanie [F]

osądzanie [J] – obserwacja [P]

Mamy więc 16 kombinacji, więc tyle samo typów osobowościowych. W moim teście wyszedł wynik INFJ określany jako mentor. Czego mogłem się o sobie dowiedzieć?

Że dostrzegam możliwości niewidoczne dla innych a do tego jestem troskliwy, uprzejmy, przyjacielski i staram się zrozumieć mechanizmy rządzące światem.

Do mocnych stron należą m.in:

  • szczere zainteresowanie innymi ludźmi i ich problemami
  • doskonały obserwator i słuchacz
  • umiejętność odczytywania ludzkich emocji
  • inspiruje innych do odkrywania i wykorzystania własnego potencjału
  • umiejętność przeniknięcia pod powierzchnią i dostrzeżenia istoty problemu

Do słabych stron należą:

  • skłonność do zapominania o szczegółach
  • zdarza się odbiegać od tematu przechodząc do ogólnych rozważań
  • tracę grunt pod nogami przy improwizacjach
  • trudność w dzieleniu się własnymi problemami i korzystaniu z pomocy innych
  • źle znoszę krytykę i sytuacje konfliktowe

Testy psychologiczne mbti, eneagram, gallup w pdfOczywiście wynik jaki uzyskujemy po teście psychologicznym MBTI jest znacznie szerszy. Otrzymujemy opis na kilku poziomach m.in jak reagujemy na stres, czy też jakimi jesteśmy przyjaciółmi, małżonkami oraz rodzicami. Jakie mamy miękkie kompetencje do pracy zawodowej i gdzie sprawdzimy się najlepiej? Dlatego nie przypadkiem ten test wykonywany jest często w sytuacji biznesowej. Przyda się również wtedy gdy zastanawiasz się jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać. Firma w ten sposób może wybrać lidera, który będzie odznaczał się pożądanymi cechami.

Otrzymujemy listę słabych i mocnych stron a także wskazówek do pracy nad sobą. Jeśli zdecydujecie się wykonać ten test, to otrzymacie sporą dawkę wiedzy o sobie na kilka płaszczyznach. Mnie osobiście ten test przyniósł sporo korzyści. Wiele uwag było bardzo cennych, otrzymałem listę do pracy nad sobą a także mogłem przekonać się, że mam unikalne i wartościowe cechy, których nie byłem świadomy.

Niestety wykonanie testu i wyniki są płatne, ale z drugiej strony cena jest bardzo przystępna. Możesz też pobrać darmowy poradnik o 16 typach osobowości tutaj lub przejść do testu tutaj.

Test Gallupa

Ostatnim testem psychologicznym jakim zaproponuje w tym wpisie jest test Gallupa. Jego mocną stroną jest to, że mierzy nasze talenty i pozwala rozwijać kompetencje w oparciu o nie. Zwolennicy tego testu podkreślają, że tyle mówi się o mocnych i słabych stronach osobowości zamiast skupiać się faktycznie na tych mocnych. Czasem tak fiksujemy się na słabych stronach, staramy się je podciągnąć, udoskonalić, że męczymy się z nimi a i tak rezultaty są mizerne. Zamiast tego proponują by skupić się na tym w czym już jesteśmy doskonali i rozwijaniu tych umiejętności. To sprawi, że nasz rozwój będzie efektywniejszy i bardziej przyjemny, bo zgodny z naszymi preferencjami. Jeśli miałbym streścić w jednym zdaniu idee tego testu to wyszłaby z tego sentencja w stylu: “doskonal się w tym w czym już jesteś doskonały a osiągniesz mistrzostwo”.

Niestety ten test jest również płatny a do tego dostępny jest na zagranicznej platformie. Kiedy wykonywałem ten test kilka lat temu kosztował mnie 10 dolarów a teraz jest to już 15. Jeśli się zdecydujesz na ten test, to musisz dysponować kartą kredytową (tutaj opisuję alternatywną metodę płatności). Same pytania są w języku polskim ale wyniki testu niestety już w angielskim. I wciąż jest mało opracowań na polskojęzycznych stronach.

Moje talenty to: empatia (empathy), zgodność (harmony), rozwaga (deliberative), bezstronność (consistency), uczenie się (learner)

Ujmując w krótkim zdaniu moje talenty mogę powiedzieć, że potrafię współdziałać w grupie, rozładowywać napięcie a do tego uwielbiam zdobywać nowe umiejętności.

Ten wpis dotyczył odkrywania mocnych stron. Skupiłem się na takim narzędziu jakim jest test psychologiczny ponieważ uznałem, że profesjonalne testy pozwalają uświadomić niejednokrotnie nasze mocne strony, dają wskazówkę do pracy nad sobą i pozwalają odkryć interesujące strony naszej osobowości. Powyższe testy sporo mi dały w zakresie poznawania siebie, ale to nie wszystko co przygotowałem do tego, byś mógł odkryć swój potencjał.

Sprawdź mocne stronyPrzygotowałem poradnik w którym znajdziesz dodatkowe dwa narzędzia, które pozwolą ci zwiększyć poczucie własnej wartości oraz wyznaczyć swój życiowy motyw i misję, które sprawią, że spojrzysz z innej perspektywy na swoje życiowe obszary. Są to bardzo mocne narzędzia, które spotkasz u guru rozwoju osobistego. Zdecydowałem, że będą one dostępne jedynie dla stałych czytelników bloga dlatego aby je pobrać zapisz się na newsletter z poradnikiem tutaj.

A czy Ty znasz jakieś fajne testy psychologiczne, które wniosły coś w twoje życie i sprawiły, że poznałeś swoje mocne strony?