Witaj. Wreszcie ukazał się oczekiwany pierwszy wpis na blogu. Relacje Od Nowa to blog, który będzie miejscem rozważań związkowych ale także zagadnień z rozwoju osobistego. Wyszedłem z założenia, że aby budować dobre relacje z innymi ludźmi, dobre relacje z partnerem, to najpierw należy zacząć od siebie. Poznaj siebie, rozwijaj się i buduj więzi. To motto jakie będzie mi przyświecało przy realizacji tego bloga.

Do pierwszego wpisu wybrałem temat o relacjach międzyludzkich dlatego od razu pomyślałem sobie o książce Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi Dale Carnegie. To jednak nie jedyny powód dla którego postanowiłem napisać tę recenzję. Wybrałem ją także z kilku powodów.

  • Po pierwsze – książka choć jedna z najlepszych (opinia nie tylko moja ale wielu osób, które ją poleciły) i bardzo poczytna to jednak mało się o niej mówi, w sensie nie jest marketingowo wykorzystywana.
  • Po drugie jest to książka o tym jak budować dobre, pozytywne kontakty w tym kontakty biznesowe, rodzinne, towarzyskie i coś w tym jest, że ta książka przechodzi z ręki do ręki. To tak jakby same osoby, które ją czytały przekazywały informacje o niej kolejnym osobom. W marketingu nazywa się to pocztą pantoflową i taka sytuacja jest marzeniem wielu firm kiedy to sami klienci polecają usługi czy produkty.

Mam wrażenie, że z tą książką jest podobnie. Dowiedziałem się o niej od pewnej osoby dlatego jeśli jeszcze jej nie znasz to Ty dowiadujesz się teraz o niej ode mnie a więc siła poczty pantoflowej idzie dalej. Przeczytaj ją a ciekawe komu ją przekażesz 🙂

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi?

Wystarczy pamiętać o kilku złotych zasadach, które Carnegie szeroko opisuje w swojej książce. O kilku z nich wspomnę tutaj. Stosując je nie tylko jednoczysz sobie ludzi, ale sprawiasz, że wokół ciebie powstaje sprzyjające i twórcze środowisko. A jest to niezwykle ważna atmosfera zarówno w rodzinie jak i w miejscu pracy. Jesteś szefem? Doskonale, bo te rady pozwolą ci stworzyć zespół zmotywowanych pracowników. Zdobędziesz sympatię i uznanie ludzi a jest to ważne nie po to by być po prostu lubianym ale po to by wzajemnie się wspierać i ubogacać. To daje znacznie więcej korzyści niż zrażanie do siebie ludzi ale wierzę, że nie muszę do tego przekonywać 🙂

jak_zdobyc_przyjaciol

Krytyka

Przede wszystkim unikaj krytykowania innych ludzi. Przypomnij sobie jak się czułeś gdy ktoś ciebie krytykował. Jestem pewien, że było to dla ciebie dość trudne a emocje jakie się pojawiały wobec krytykującej osoby nie były najlepsze. Wobec krytyki przyjmujemy pozycję obronną nie mówiąc już o tym, że krytyka rani naszą dumę i poczucie wartości.

Zamiast krytykować postaraj się zrozumieć. Wiedz, że wszyscy robimy coś z jakiegoś powodu choć sami być może nie do końca sobie tego uświadamiamy. My oceniamy innych z jakiejś perspektywy nie mając świadomości doświadczeń życiowych czy po prostu bieżącej sytuacji drugiej osoby. To dlatego tak łatwo przychodzi ludziom ocenianie innych i wydawanie pochopnych sądów, które jak się okazuje są spaczone naszym sposobem widzenia. Będę o tym jeszcze wspominał w innych artykułach. Wspomnę wtedy także dlaczego tak łatwo przychodzi nam ocenianie innych a tak łatwo usprawiedliwianie siebie. Staraj się zrozumieć dlaczego ktoś zrobił tak jak zrobił. To jest o wiele bardziej twórcze niż krytyka.

Zrobiłeś kiedyś coś źle np. w pracy, szkole i osoba decyzyjna nie omieszkała przejść obojętnie wobec tego faktu? I co z tego wynikło dobrego? No właśnie nic bo sama krytyka nie naprawi popełnionego błędu, nie spraw, że nauczysz się robić dobrze dlatego duże wrażenie zrobił na mnie jeden z przykładów Carnegie.

Pewien mechanik wlał niewłaściwe paliwo do odrzutowca na skutek czego pilot w trakcie lotu musiał awaryjnie lądować. Maszyna została oczywiście uszkodzona a pilotowi udało się wylądować dzięki swojemu doświadczeniu. Po powrocie zażądał rozmowy z mechanikiem ale zamiast go rugać jakbyśmy mogli się spodziewać, to zrobił coś niesamowitego. Wiadomo, że sprawa była bardzo poważna, ale zamiast pouczać powiedział do mechanika, że jest pewien tego, że więcej tego błędu nie popełni i poprosił go o przygotowanie maszyny na następny dzień.

Jasne, że błąd jest błędem i czasem trzeba ponosić tego konsekwencje, ale krytyka przynosi więcej szkody niż pożytku.

Daj poczucie uznania

Jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb jest potrzeba bycia ważnym, tego, że coś znaczę. Daj drugiemu człowiekowi poczucie tego, że jest ważny, daj mu uznanie tego, co robi a zyskasz przyjaciela. Bardzo często zapominamy o tym. Chcemy by inni nas chwalili, docenili a sami sami nie dajemy tego innym. Najprostszy przykład znajdziemy w domu rodzinnym. Jeśli jesteś rodzicem to być może tutaj jest szansa do popisu. Zauważ za co możesz pochwalić dziecko. Co nowego zrobiło, w co włożyło wysiłek. Aby ułatwić ci to zadanie zacytuje znów fragment książki

“Każdy człowiek, którego spotykam, jest ode mnie w pewien sposób lepszy. Tak postrzegam ludzi”

Nie chodzi tutaj oczywiście a to by siebie umniejszać, ale wypracowanie w sobie pewnego przekonania. Człowieka którego spotykam i dopiero poznaję nie znam a przecież do tej pory żył i funkcjonował. To, że jest w tym miejscu coś go przyprowadziło tak jak i mnie. Ma swoją historię i czegoś mogę się od niego nauczyć w myśl przekonania, że od każdego można się czegoś nauczyć.

Na tych dwóch zasadach poprzestanę. W książce w sumie tych zasad jest 30. Pozycja dotyczy w ogóle kontaktów międzyludzkich, ich rozwoju ale jeszcze moja własna uwaga. W odniesieniu do relacji kobieta-mężczyzna a w szczególności w związkach długim stażem, małżeństwach zdarza się, że tych elementarnych składników zaczyna brakować. Wystarczy starać się zrozumieć drugą połówkę zamiast krytykować za to, że nie zrobiła tego, czy tamtego. Zadbać o to, by poczuła się ważna a to już dużo!

 

Czy lubisz już fanpage? Polub teraz